Za císaře pána

Zveřejněno 5.5.2015
Sdílet článek


V roce 1905 dochází k přemístění olomouckého vojenského cvičiště na území Neředína. Toto cvičiště sloužící ke cvičením olomoucké posádky, bylo o letních nedělích příležitostně využíváno i k důstojnickým koňským dostihům. Cesta po hřebeni Tabulového vrchu se stala oblíbenou procházkovou trasou Olomoučanů s nádherným výhledem na město a Svatý Kopeček.

Vojenská cvičiště byla v počátcích aviatiky často využívána k pořádání veřejných vzletů prvních aviatiků. Olomouc měla tu čest stát se prvním městem na území Moravy a Slezska, kde byl proveden vzlet letadla těžšího vzduchu. Stalo se tak v podvečer 21. srpna 1910, kdy na zdejším cvičišti vzlétl ing. Jan Kašpar na letadle Blériot XI.76. Jeho let trval 6,5 minuty. Bohužel, nerovnost terénu zapříčinila při přistání poškození podvozku, a tak zůstalo pouze u tohoto jednoho vzletu. Ten podvečer se na leteckou exhibici přišlo podívat téměř 30 tisíc diváků z celé Moravy. 

O rok později, 23. října 1911 odpoledne, zde vzlétl nadporučík Jindřich Bier na Ettrichově jednoplošníku. Jeho produkci přihlíželo více jak osm tisíc diváků. Se svým letadlem létal již téměř půl hodiny jak nad cvičištěm, tak i nad samotným městem a radnicí, a nastoupal do výše téměř 600 metrů.

Dlouhá léta se pak letadlo nad Olomoucí neobjevilo. V posledním roce první světové války byla zřízena vojenská poštovní linka Vídeň-Krakow-Lvov-Kyjev a olomoucké vojenské cvičiště bylo vybráno jako nouzové letiště pro případné přistání kurýrního letadla. V blízkosti Fortu XV. byl pro letadla postaven plátěný hangár. Provoz na této poštovní lince byl zahájen 31. března 1918. Líbil se Vám článek? Sdílejte ho do světa :)


Fotogalerie
doprava na letiště

Letiště leží ve čtvrti Neředín v západní části Olomouce 3,8 kilometru od středu města. Motoristé se k němu dostanou po třídě Míru, která je výpadovkou na Topolany, Ústín a Náměšť na Hané.

GPS souřadnice
N49°35’16” E017°12’39”

Poblíž areálu je konečná tramvajových linek číslo 2 a 7 a autobusové linky číslo 26.

Partneři


www.olomouc.eu ESMEDIA - webdesign Olomouc, eshopy a aplikace na míru

www.oltv.cz www.zzip.cz Autorizovaný eshop adidas www.olomoucky.denik.cz Wellness pobyty, dovolená, zájezdy Olomoucký Business Ples Neo Sport Clinic - ortopedie a sportovní traumatologie v Olomouci Ekonomický software DUNA