Historie letiště Olomouc

Nad Olomoucí nelétala jen letadla. Armáda tu měla balonovou jednotku

zveřejněno 14.3.2016

Neředínské letiště bylo prvním na Moravě, odkud vzlétl v roce 1910 motorový letoun. Areál, původně vojenské cvičiště, také sloužil od počátku československé republiky jako armádní letiště. Méně známá je ale skutečnost, že nad Neředínem létaly vedle letadel také speciální vojenské horkovzdušné balóny.

Přečíst celý text

Kašpar byl na moravském nebi první. Olomoučtí Němci však chtěli Illnera

zveřejněno 1.2.2016

Neděle jednadvacátého srpna roku 1910 se zapsala nejen do dějin Olomouce. V tento den totiž k nebi vystoupal letoun francouzské konstrukce Blériot, který pilotoval český aviatik a letecký konstruktér Jan Kašpar.

Přečíst celý text

Začátky budování (1918-1920)

zveřejněno 5.5.2015

Po vzniku Československé republiky 28. října 1918 byla Olomouc vybrána jako centrum vojenské aviatiky pro Moravu a Slezsko. Již 3. prosince 1918 byl ustanoven “Letecký oddíl Olomouc” a velitelem jmenován setník Josef Smetana. O několik dní později, 30. prosince, nařízením Ministerstva Národní Obrany (MNO) bylo oficiálně rozhodnuto o zřízení letiště.

Přečíst celý text

Za císaře pána

zveřejněno 5.5.2015

V roce 1905 dochází k přemístění olomouckého vojenského cvičiště na území Neředína. Toto cvičiště sloužící ke cvičením olomoucké posádky, bylo o letních nedělích příležitostně využíváno i k důstojnickým koňským dostihům. Cesta po hřebeni Tabulového vrchu se stala oblíbenou procházkovou trasou Olomoučanů s nádherným výhledem na město a Svatý Kopeček.

Přečíst celý text

doprava na letiště

Letiště leží ve čtvrti Neředín v západní části Olomouce 3,8 kilometru od středu města. Motoristé se k němu dostanou po třídě Míru, která je výpadovkou na Topolany, Ústín a Náměšť na Hané.

GPS souřadnice
N49°35’16” E017°12’39”

Poblíž areálu je konečná tramvajových linek číslo 2 a 7 a autobusové linky číslo 26.

Partneři


www.olomouc.eu ESMEDIA - webdesign Olomouc, eshopy a aplikace na míru

www.oltv.cz www.zzip.cz Autorizovaný eshop adidas www.olomoucky.denik.cz Wellness pobyty, dovolená, zájezdy Olomoucký Business Ples Neo Sport Clinic - ortopedie a sportovní traumatologie v Olomouci Ekonomický software DUNA